Audyt SEO czas zacząć!

Audyt SEO Pozycje w raporcie

  • Przyjazne SEO i ogólna ocena użyteczności
  • Ocena szybkości strony
  • Raport dotyczący jakości treści, w tym statystyki dotyczące długości stron i zduplikowanych treści
  • Statystyka gęstości słów kluczowych i ich powiązania tematyczne
  •  Szczegółowe dane wartości linków
  • Oceny i rekomendacje linków wewnętrznych
  • Tagi HTML: zalecenia dotyczące treści, długości tagu tytułu, brakujących tagów opisu i zaleceń dotyczących tagów H1, H2, H3 itd.
  • Podsumowanie i zalecenia ulepszeń i zmian

Google optymalizacja SEO
SEO pozycjonowanie domeny

Audyt SEO to fundamenty sukcesu Twojej witryny

Z pewnością jeśli planujesz zoptymalizować stronę internetową, najważniejszym pierwszym krokiem jest audyt techniczny SEO.

Bez wątpienia stanowi on wstęp do uruchomienia kampanii SEO, która pomoże Twojej witrynie stale awansować w rankingach. Co za tym idzie wraz z poprawą rankingów witryny, zauważysz wzrost współczynnika konwersji oraz wielkości sprzedaży.

Co to jest audyt SEO?

Niewątpliwie trudno zbudować solidny dom bez solidnych fundamentów.  Dlatego Audyt SEO stanowi fundament Twojej witryny, zapewniając że wszelkie podejmowane przez Ciebie zadania SEO będą właściwe i oparte o wnioski z danych pochodzących z audytu. W rezultacie określa cele i pomaga zaplanować zadania jakie musisz wykonać na stronie. Bez wątpienia korzystaj z narzędzi do audytu SEO, oszczędzisz wiele godzin żmudnego analizowania celem ustalenia problemów.

Audyt SEO w kilku krokach

Z całą pewnością audyt SEO jest najważniejszym procesem weryfikującym zgodność witryny pod względem najnowszych standardów branżowych. Dając webmasterowi solidną podstawę do zbudowania skutecznej kampanii SEO .

Niewątpliwie kilka istotnych kroków jakie należy wykonać w ramach audytu SEO. Zdecydowanie należy przestrzegać określonej kolejności, podobnie jak “chek listy” przed startem samolotu. Oczywiście prawidłowo wykonany proces audytu zapewni cenne dane niezbędne do prawidłowej optymalizacji witryny.

Optymalizacja strony internetowej - SEO

Co obejmuje lista kontrolna audytu SEO?

Mapa witryny
SEO optymalizacja WordPress

1.Plik robots.txt i mapa witryny XML

Z całą pewnością została zaprojektowana tak, aby pokazać niezbędne kroki od początku do końca. Zapewniając, że żaden punkt nie zostanie pominięty.

Niewątpliwie aby Twoja witryna była widoczna na stronach wyników wyszukiwania (SERP), ważne jest, aby te dwa pliki (tj. Robots.txt i mapa witryny XML) zostały uwzględnione w kodzie witryny. Robots.txt to zwykły plik tekstowy, który jest umieszczany w katalogu głównym witryny i odwołuje się do lokalizacji mapy witryny XML. Informuje roboty wyszukiwarek, które części elementy witryny mają zindeksować. Określa również inne zasady np. które boty mogą indeksować Twoją witrynę, a które nie. Działa trochę jak drogowskaz wskazujący drogę do miejsc, w którym zamieściłeś odpowiednie treści kluczowe. Bez wątpienia dobrze zaplanowana witryna z dobrą mapą dla robotów pomoże Ci zdobyć więcej odwiedzających.

Mapa witryny XML to plik zawierający listę wszystkich stron w Twojej witrynie. Ten plik może również zawierać dodatkowe informacje o każdym adresie URL w postaci metadanych lub opisów miniatur treści zawartych w odpowiednim adresie URL. Wraz z plikiem Robot.txt mapa witryny XML pomaga robotom wyszukiwarek w indeksowaniu i indeksowaniu wszystkich stron w Twojej witrynie. Aby sprawdzić pliki mapy witryny Robots.txt i XML, wykonaj następujące trzy kroki:

– Znajdź adres URL swojej mapy witryny

Mapę XML można głównie sprawdzić, dodając /sitemap.xml do domeny głównej. Na przykład wpisz www.(nazwa twojej domeny)/sitemap.xml w przeglądarce internetowej.

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, aiseoweb.com ma wiele map witryn.

To zaawansowana taktyka, która może pomóc zmaksymalizować indeksację Twojej witryny i w niektórych przypadkach zwiększyć ruch w witrynie.

Polecamy serwis Moz.com, znajdziesz wiele cennych informacji na temat map witryn. Bez względnie jeśli nie znajdziesz mapy witryny w swojej stronie, musisz ją utworzyć. Zdecydowanie możesz użyć generatora map witryn XML lub skorzystać z informacji dostępnych w witrynie sitemaps.org .

– Znajdź plik Robots.txt

Adres URL pliku Robots.txt można również sprawdzić, dodając /robots.txt do domeny głównej. Na przykład wpisz w przeglądarce www.(nazwa twojej domeny)/robots.txt.

Jeśli nie istnieje, zdecydowanie musisz utworzyć plik i dodać go do katalogu głównego serwera WWW (będziesz potrzebować dostępu do serwera WWW). Zwykle jest dodawany w tym samym miejscu, co główny „index.html”, jednak lokalizacja może się różnić w zależności od typu używanego serwera.

Oczywiście dodaj lokalizację mapy witryny do pliku Robots.txt (jeśli jeszcze jej tam nie ma)

Otwórz plik Robots.txt i umieść lokalizację z adresem URL w pliku Robots.txt, aby umożliwić automatyczne wykrywanie mapy witryny XML. Na przykład: www.(nazwa twojej domeny)/sitemap.xml

Plik robots.txt będzie wyglądał następująco:

Sitemap: www.aiseoweb.com/sitemap.xml
User-agent:*
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-example.php

Powyższy przykład pokazuje, jak powinien wyglądać przykładowy plik robots.txt, gdy mapa witryny została dodana do automatycznego wykrywania.

2. protokół i zduplikowane wersje

Drugim etapem przeprowadzania technicznego audytu SEO jest sprawdzenie wszystkich wersji podanych poniżej stron aby sprawdzić czy wszystkie są dostępne lub czy przekierowują widzów do serwisu.

a) https://(nazwa twojej domeny)
b) https://(nazwa twojej domeny)/index.php
c) https://www.(nazwa twojej domeny)
d) https://www.(nazwa twojej domeny)/index.php

Z pewnością należy pamiętać, że Google preferuje witryny korzystające z protokołu HTTPS zamiast HTTP. HTTPS (Secure HyperText Transfer Protocol) jest zasadniczo bezpieczną wersją protokołu HTTP (HyperText Transfer Protocol).

Niewątpliwie ważne jest, aby witryny handlu elektronicznego korzystały z protokołu HTTPS,

Dlatego że wymagają zwiększonego bezpieczeństwa ze względu na dane osobowei i systemy płatności. Poufne numery kont bankowych  lub informacje o karcie kredytowej powinny być chronione.

SEO kampania
Sprawdzanie domen

3. Wiek domeny

 

Ważne jest, aby sprawdzić wiek domeny witryny internetowej, ponieważ może to wpłynąć na ranking SERP.

Starzejąca się witryna internetowa, która nie była aktualizowana od dłuższego czasu, ucierpi w rankingach.

Użyj whois.domaintools.com, aby sprawdź, czy witryna jest stara czy nowa.
Zbadaj profile linków zwrotnych (generalnie im starsza domena, tym powino być lepiej).
Przydatne narzędzia to: Majestic i Ahfres,

 

4.Audyt SEO a szybkość strony

Jak podkreślają eksperci, szybkość witryny jest jednym z czynników rankingowych Google.

Bez wątpienia jest to również jeden z głównych czynników, które powstrzymują odwiedzających przed przeglądaniem Twojej witryny. Dlatego ważne jest, aby szybkość ładowania witryny była zmaksymalizowana.
Szybkość ładowania Twojej witryny można szybko sprawdzić pod adresem tools.pingdom.com . To narzędzie dostarcza informacji dotyczących czasu ładowania i wydajności witryny w porównaniu z innymi witrynami.

Pamiętaj aby zwiększyć szybkość ładowania poszczególnych stron, warto przyjrzeć się kompresji obrazów i skróceniu czasu odpowiedzi serwera.

Z całą pewnością “ciężkie” kodowanie i duże rozmiary obrazów radykalnie spowalniają czas ładowania stron. Zdecydowanie nie zapomnij sprawdzić szybkość witryny zarówno w wersji mobilnej, jak i stacjonarnej.
Aby dowiedzieć się więcej na temat zwiększania szybkości ładowania stron, odwiedź PageSpeed Insights .

Google optymalizacja SEO
Pozyskiwanie linków SEO
Dobra luksusowe SEO

5. Poprawność adresu URL

Podczas oceny „kondycji” adresu URL należy sprawdzić kilka elementów:

 Tytuł strony

Często nazywany również tagiem tytułu określa tytuł strony i musi zawierać dokładny i zwięzły opis tego, o czym jest strona. Powinien pojawiać się w SERPach, a także na karcie przeglądarki i musi mieć 70 znaków lub mniej. Jest używany zarówno przez wyszukiwarki, jak i internautów do rozpoznawania tematu strony. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że jest poprawnie zoptymalizowany za pomocą najważniejszych i odpowiednich słów kluczowych.

 Opis meta

Z pewnością opisy meta nie wpływają bezpośrednio na SEO, ale mają wpływ na to, czy ktoś będzie klikał Twoją listę SERP. Działają jak zwięzłe wprowadzenie do treść dostępnych na danej stronie. Dlatego ważne jest, aby meta opis był przystępnie napisany i dokładnie opisywał daną stronę.  W przeciwnym wypadku zostanie po prostu pobierany fragment tekstu z samej strony.
Sippeto otimizer – narzędzie ułatwi tworzenie prawidłowego meta opisu o długość (156 znaków).

  Nagłówki (H1, H2, itd…)

Bez wątpienia podczas przeprowadzania audytu witryny SEO należy sprawdzić nagłówki stron, aby upewnić się, że zawierają odpowiednie słowa kluczowe. Oczywiście  nie powinny być przesadnie zoptymalizowane. Czyli takie same słowa kluczowe nie powinny być używane w wielu nagłówkach na jednej stronie.
Zdecydowanie upewnij się, że nagłówki są unikalne i właściwe dla każdej strony, aby uniknąć problemów z powielaniem.

 Liczba słów oraz zwięzła treść

Odkąd Google wydało aktualizację algorytmu Panda, zwięzła (czyli uboga) treść stała się prawdziwym problemem dla webmasterów na całym świecie. Z pewnością zwięzłą treść można najlepiej opisać jako treść, która jest jednocześnie krótka i zawiera mało informacji. Pomyśl o krótkich, ogólnych stronach w top 3, które nie zawierają żadnych informacji ani prawdziwej wartości? Bez wątpienia dziś to już nierealne.
Ważne jest, aby upewnić się, że strony w witrynie dostarczają odwiedzającym (czytaj wyszukiwarkom) wartościową, informacyjną i odpowiednią treść o odpowiedniej długości. Zdecydowanie w większości przypadków oznacza to dostarczanie treści, które są dłuższe. Posiadających co najmniej 400-800 słów lub więcej w zależności od strony i tematu. Bezwzględnie wartościowe treści  są niezbędne do sukcesu SEO.

  Index, noindex, follow, nofollow itp…

Te metatagi informują wyszukiwarki, czy powinny indeksować określoną stronę lub podążać za linkami umieszczonymi na tej stronie.
Index – informuje wyszukiwarkę indeksować stronę konkretnego
Noindex – opowiada wyszukiwarki nie indeksować strony specyficzny
Follow – mówi wyszukiwarki, by skorzystać z linków na stronie konkretnego
Nofollow – informuje wyszukiwarkę, aby nie skorzystać z linków na konkretnej stronie

  Kody odpowiedzi – 200, 301, 404 itd.

Sprawdź, który kod stanu odpowiedzi HTTP jest zwracany, gdy wyszukiwarka lub użytkownik sieciowy wprowadza żądanie do przeglądarki. Ważne jest, aby sprawdzić kody odpowiedzi na każdej stronie, ponieważ niektóre kody mogą mieć negatywny wpływ na doświadczenie użytkownika i SEO.
200: Wszystko w porządku.
301: Trwałe przekierowanie; wszyscy zostaną przekierowani do nowej lokalizacji.
302: Tymczasowe przekierowanie; wszyscy są przekierowywani do nowej lokalizacji, z wyjątkiem „soku z linków”.
404: Nie znaleziono strony; oryginalna strona zniknęła, a odwiedzający witrynę mogą zobaczyć stronę błędu 404.
500: Błąd serwera; żadna strona nie jest zwracana i zarówno odwiedzający witrynę, jak i roboty wyszukiwarek nie mogą jej znaleźć.
503: Alternatywa dla 404; ten kod odpowiedzi zasadniczo prosi wszystkich o „powrót później”.

 Kanonizacja

Bez wątpienia jest to mało rozpoznawane słowo dla początkujących webmasterów. Zasadniczo oznacza zapewnienie, że witryna nie zawiera wielu wersji jednej strony. Kanonizacja jest ważna, ponieważ w przeciwnym razie wyszukiwarki nie wiedzą, którą wersję strony mają pokazać użytkownikom. Niewątpliwie wiele wersji tej samej treści powoduje również problemy związane z powielaniem, co może dezorientować i frustrować widzów. Dlatego ważne jest, aby rozwiązać problemy z kanonizacją.
Jeśli istnieje wiele wersji jednej strony, webmaster będzie musiał przekierować te wersje do jednej, dominującej wersji. Można to zrobić za pomocą przekierowania 301 lub przy użyciu tagu canonical. Tag canonical pozwala określić w nagłówku HTML, że dany adres URL powinien być traktowany jako kopia, jednocześnie określając adres URL, który boty powinny zamiast tego czytać.

6. Przyjazność witryny dla urządzeń mobilnych

Zdecydowanie możemy przyjąć że przewaga urządzeń mobilnych w dostępie do internetu zdecydowanie przerosła urządzenia stacjonarne.

Dlatego “przyjazność” dla urządzeń mobilnych, dzięki aktualizacji algorytmu  „Mobilegeddon” jest obecnie jednym z czynników rankingowych Google.
Pamiętaj aby witryna była możliwie jak najbardziej przyjazna dla urządzeń mobilnych.  Bez problemu możesz to sprawdzić za pomocą narzędzia Google testującego zgodność z urządzeniami mobilnymi.
Zawsze staraj się dokładnie sprawdzić czy projekt Twojej witryny jest przyjazny dla urządzeń mobilnych. W przypadku braku zgodności twoja strona może nie wyświetlać się w wynikach SERP urządzeń mobilnych.

Optymalizacja strony internetowej - SEO
Optymalizacja SEO

7. Profile linków zwrotnych

Bez wątpienia Linki to jeden z najbardziej gorących tematów związanych z pozycjonowaniem!

Zdecydowanie tak można było powiedzieć że przed 2012 rokiem, był to bezapelacyjnie najważniejszy składnik udanego pozycjonowania. Jednak nadejście algorytmu Pingwin i kolejne jego aktualizacje w 2012 zmieniły radykalnie podejście do optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych.

O co chodzi z tymi linkami?

Linki zwrotne to linki w innych witrynach, które kierują do danej witryny. Niewątpliwie mogą być postrzegane przez innych użytkowników jako „wotum zaufania” na rzecz szanowanej witryny internetowej.

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej linków zwrotnych ma witryna, tym lepsza będzie jej pozycja w rankingu??? Zdecydowanie tak ale z pewnymi poważnymi wyjątkami. Duże ilości linków „dofollow” pochodzących z jednej domeny są nie mile widziane i karane przez Google, podobnie jak linki pochodzące z niskiej jakości lun tematycznie  niepowiązanych stron internetowych.

Innymi słowy, skuteczne linki zwrotne dotyczą jakości, a nie ilości.

Pamiętaj, nienaturalne linki zwrotne mogą prowadzić do tego, że strona internetowa otrzyma karę lub zostanie usunięta z indeksu. Pomoc Google oferuje szczegółowy przewodnik wyjaśniający, jak zrzec się niechcianych linków przychodzących. Wykluczenie to proces dwuetapowy. Musisz pobrać listę wszystkich linków prowadzących do Twojej witryny, a następnie utworzyć i przesłać do Google plik zawierający szczegóły wszystkich linków, których należy się zrzec. Aby uniknąć konieczności przechodzenia przez ten proces, przywyknij do regularnego przeszukiwania linków w swojej witrynie, aby upewnić się, że wszystkie są prawidłowe i odpowiednie do treści, do których prowadzą.

W internecie można znaleźć firmy oferujące tzw. Black SEO

Czyli tworzenie kampanii na konkretną witrynę, przeważnie konkurencji skutkującą nałożeniem kary i usunięciem jej z wyników wyszukiwania.
Oczywiście AISEOWEB posiada w ofercie usługę ochrony przed takimi próbami, a w razie konieczności zapewnimy  zdjęcie kary od Google.

Na koniec zostawiamy listę narzędzi rekomendowanych przez AISEOWEB

Zbadaj swoją stronę internetową wykonaj rzetelny audyt

Bez wątpienia jest to kilka bardzo przydatnych narzędzi, dzięki którym dokładnie sprawdzisz stan własnej witryny.

Google optymalizacja SEO

Zamów darmowy audyt SEO dla Twojej strony lub sklepu internetowego